Forum Aktiv
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
MaSTeR
Şehit üç çeşittir I_vote_lcapŞehit üç çeşittir I_voting_barŞehit üç çeşittir I_vote_rcap 
Web MaSTeR
Şehit üç çeşittir I_vote_lcapŞehit üç çeşittir I_voting_barŞehit üç çeşittir I_vote_rcap 
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Şehit üç çeşittir

YazarMesaj
MaSTeR
Kurucu
Kurucu
MaSTeR

İş/Hobiler : Bilgisayar-Aktivpaylas
Lakap : Berbatim

Kişi sayfası
Seviye:
Şehit üç çeşittir Imgleft1000/1000Şehit üç çeşittir Emptybarbleue  (1000/1000)

Şehit üç çeşittir Empty
MesajKonu: Şehit üç çeşittir   Şehit üç çeşittir I_icon_minitimePerş. Tem. 23, 2009 10:07 am

Şehit üç çeşittir

1- Hem dünya, hem de ahiret bakımından şehit. Bu, savaş alanındaki şehittir. Bunun dünya bakımından hükmü şöyledir: Cumhura göre yıkanmaz, kefenlenmez ve üzerine cenaze namazı kılınmaz. Ahiret yönünden hükmü ise, özel bir sevaba kavuşmaktır. Bu şehit, tam şehittir.

2- Sadece dünya hükmü bakımından şehit. Bunlar, kafirlerle veya asi ve yol kesicilerle savaşırken yaralandıktan sonra, hemen ölmeyip savaş alanından başka yere nakledildikten sonra ölen.

3- Savaş dışında zulüm edilerek, yahut suda boğularak, için ilim öğrenirken ölen kimseler de şehittir. Dünya hükmü bakımından bunlara şehit muamelesi yapılmaz. Peygamberimiz (a.s.) hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:

“Her kim malı uğrunda öldürülürse o kimse şehittir. Kim canı uğrunda öldürülürse o kimse şehittir. Her kim dini uğrunda öldürülse o kimse şehittir. Her kim ırzı namuzu uğrunda öldürülürse o kimse şehittir. (Müslim, 2/7)
https://aktivpaylas.ace.st

Şehit üç çeşittir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İLK ERKEK ŞEHİT YASİR
» İLK KADIN ŞEHİT SÜMEYYE